W jaki sposób najkorzystniej wypełnić deklarację PIT

Dla wielu ludzi wypełnianie PIT-u to przysłowiowa droga przez mękę. Nawet, jeśli co roku wypełniamy zeznania podatkowe, to często nie da się uniknąć tych samych trudności – błędów przy wypełnianiu. Nie bądźmy jednakowoż tak negatywnie nastawieni, przecież każdego roku to robimy, a w rzeczywistości nie zajmuje to tak wiele czasu. Ponadto, w Internecie jest wiele programów, które ułatwiają wypełnienie PIT-u. Wystarczy trochę poszukać i na pewno znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. W naszym poradniku przypomnimy o co chodzi w najbardziej powszechnych PIT-ach.
Akcja Pit 2014 czas zacząć! Na rozgrzewkę najbardziej znane deklaracje: PIT 37, PIT-36 i PIT 28.

księgowość
Dziennikarz: http://sxc.hu
Treści źródłowe: http://sxc.hu
Formularz PIT-37 znany jest zdecydowanej większości z nas. Spośród 21 milionów podatników, druk PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową. Mimo, że wypełniamy tę deklarację rok w rok, to często jesteśmy zaskoczeni tą samą wątpliwością – jak to wypełnić? Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób pracujących tradycyjnie, czyli na etacie, ale też osoby pracujące na podstawie innych form zatrudnienia – umowy o dzieło lub zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie, lecz również osoby samotne, które wychowują dzieci. Takie możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku - formularz PIT 2014.

Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskiwali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%). Nie ma potrzeby pośrednictwa płatnika, co oznacza, że tacy podatnicy sami będą zmuszeni wyliczyć zaliczki na podatek czy wartość podatku którą muszą zapłacić. W sytuacji, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.


Formularz PIT-36 wybieramy, jeśli: mieliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą, ale także w sytuacji, kiedy: Uzyskane zostały dochody z tytułu najmu czy dzierżawy i każdą inną umowę o podobnym charakterze. Są jeszcze pozostałe przypadki, kiedy powinniśmy skorzystać z PIT-u 36, na przykład: zarabiając za granicą (w przypadku, kiedy płatnik nie ma obowiązku rozliczać zaliczek na podatek w RP), czy sprzedając nieruchomość, która została zbudowana lub kupiona w latach 2007-2008.

Kolejne tematy

Jak prowadzić biznes?

faktura
Dziennikarz: Daniel X. O'Neil
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Prowadzenie firmy nie jest rzeczą prostą. Najtrudniejsze w prowadzeniu firmy jest prowadzenie ewidencji księgowej (przy niewielkich firmach rozliczających się przy pomocy uproszczonych reguł realne jest samodzielne kalkulowanie). Nastręcza to rzecz jasna wiele czasu a czasem stresu, szczególnie dla początkującego biznesmena. Wraz ze podniesieniem obrotów firmy konieczne będzie zatrudnienie profesjonalnego rachunkowego. Przepisy nie nakładają na właściciela takiego obowiązku, może on osobiście prowadzić pełną księgowość ale wygodniejszą możliwością może być zatrudnienie profesjonalisty.


księgowość
Dziennikarz: sanchezcl
Treści źródłowe: http://www.sxc.hu
Formularz PIT-28 wypełniamy, gdy rozliczamy się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Tego typu deklarację powinniśmy złożyć we wcześniejszym terminie niż inne PIT-y, gdyż już do 31 stycznia 2013 roku. Dla kogo jest przeznaczony PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących opisaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych lub spółki cywilnej osób fizycznych.

Chodź tutaj i zobacz dodatkowe informacje w kontekście niniejszego wpisu. Zgłębisz w tamtym miejscu zbliżone informacje, które zapewne Cię zafascynują.

Dla mających dochody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy).

Te informacje są kluczowe, ale i podstawowe. Co roku najczęściej korzystamy z tego rodzaju PIT-ów, więc warto sobie odświeżyć pamięć oraz przekazać środki na rzecz innych - oddając nasz 1% wybranej organizacji. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik (zobacz poradnik pracownika.pl) ułatwi Państwu po raz kolejny szczęśliwe i bez kłopotów wypełnić deklarację podatkową.
2019-06-16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.