Jak wygląda wstępny instruktaż bezpieczeństwa i higieny pracy?

Instruktaże BHP to nierozdzielny fragment działania firmy. Chlebodawca nie ma prawa bowiem dopuścić do pracy pracownika, jaki nie posiada dostatecznej znajomości regulacji jak też zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy.


Wstępne szkolenia BHP organizowane są przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Ich nadrzędnym celem jest dostarczenie pracownikowi informacji a także umiejętności koniecznych do wykonywania pracy z uwzględnieniem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i zaznajomienie pracownika z zagrożeniami następującymi na konkretnych stanowiskach pracy. Wstępne szkolenie BHP zawiera m.in. instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Instruktaż ogólny winien przeprowadzony być w taki sposób, żeby zaznajomić pracobiorcę z przepisami BHP opublikowanymi w Kodeksie pracy, w obowiązującym pracowników konkretnej firmy regulaminie pracy i z regułami udzielania pierwszej pomocy (czytaj więcej o firmie Gemmar). Szkolenie ogólne z reguł BHP odbywają: nowo zatrudnieni pracownicy, żakowie - praktykanci oraz uczniowie szkół zawodowych zaangażowani w celu praktycznej nauki zawodu. Szkolenie to musi być przeprowadzone koniecznie przed przyjęciem pracownika do pracy.
bhp
Treści źródłowe: pixabay.com


Szkolenie stanowiskowe odbywa się na stanowisku pracy, na którym zatrudniony będzie pracować. Ma na celu zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na tymże stanowisku, metodami ochrony przed zagrożeniami oraz sposobami bezpiecznego realizowania pracy.

Jeśli potrzebne Ci dodatkowe dane na prezentowany tutaj temat, to bez wątpliwości potrzebne Ci to bogate wiarygodne opracowanie (https://biznes.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-prawnicy-programu-ulga-od-dlugu-bronia-przed-nekaniem-ze-str,nId,5310595).

Musi on obejmować następujące etapy: rozmowę wstępną szkoleniowca (na przykład brygadzista) z pracobiorcą, pokaz jak też objaśnienie przez szkoleniowca wszystkich działań, które ma wykonywać pracownik na konkretnym stanowisku pracy z zachowaniem bezpiecznych sposobów pracy, próbne wykonanie czynności przez pracobiorcę oraz ewentualna ich korekta przez instruktora, samodzielna praca pracobiorcy pod dozorem instruktora.

Szkolenie stanowiskowe powinno być zakończone egzaminem wiadomości z obszaru bezpiecznego wykonywania pracy. Pozytywne zdanie takiego sprawdzianu stanowi podstawę do dopuszczenia pracownika do pracy na określonym stanowisku . Czas trwania owego szkolenia powinien być uzależniony od przygotowania zawodowego pracobiorcy, dotychczasowego stażu pracy jak też rodzaju pracy oraz zagrożeń zachodzących na stanowisku pracy, na którym pracobiorca ma być zatrudniony.


W jaki sposób znaleźć firmę szkoleniową oferującą instruktaże BHP? Nic skomplikowanego, starczy w swój pecet wpisać: usługi bhp Warszawa względnie kursy bhp Warszawa.
2021-10-06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.